Chrzest to najważniejsza chwila w życiu małego chrześcijanina − moment powitania dziecka w wierze rodziców. To czas na świętowanie nowego życia i tradycji w kręgu rodziny i przyjaciół. Warto zaplanować najważniejsze elementy tego dnia, by było to udane święto. Pomoże Wam w tym nasza lista.

Odpowiedni termin

Zgodnie z prawem kościelnym dzieci można chrzcić przez cały rok – również w czasie Wielkiego Postu. Ale w każdej parafii obowiązują inne zwyczaje – np. chrzty tylko w określone niedziele. Najpopularniejsze wśród rodziców chcących ochrzcić dziecko są Święta Wielkanocne, Boże Narodzenie i Nowy Rok. Wtedy najwięcej dzieci przystępuje do chrztu – dlatego trudno będzie zorganizować kameralną, rodzinną uroczystość. Zachęcamy więc do organizacji chrztu latem i wczesną jesienią. Unikniemy tłumów i będziemy mieli gwarancję pogody – zniknie ryzyko przeziębienia maluszka. Z tym świętem nie warto się spieszyć − starsze niemowlę jest odporniejsze i lepiej poradzi sobie z nadmiarem bodźców.

Formalnościom stało się zadość

Piękne górskie kościółki, to świetny pomysł… na ślub. Chrzest radzimy organizować w rodzinnych parafiach – w przyszłości łatwiej będzie uzyskać dokumenty potrzebne do komunii czy ślubu. Wybierając chrzestnych oprócz warunków formalnych, takich jak: wierzący i praktykujący katolik, po bierzmowaniu, stanu wolnego lub żyjący w związku sakramentalnym, dojrzały do tego, by podołać zadaniom rodzica chrzestnego – weźmy pod uwagę fakt, że chrzestny to osoba ważna w życiu dziecka. Dobrze, jeśli będzie mieszkała wystarczająco blisko, by  móc budować relację z naszym dzieckiem, a nie pojawiać się tylko z okazji komunii czy ślubu.

Szata zdobi malucha

Ubranko do chrztu powinno być przede wszystkim wygodne, przewiewne i schludne. Pamiętajmy, że w kościele nawet latem jest nieco chłodniej – nie zapomnijmy zabrać sweterka bądź lekkiego kocyka. Strój warto kupić nie wcześniej niż na 2 tygodnie przed uroczystością – dziecko w tym okresie szybko rośnie! Kupując ubranko, warto sprawdzać takie detale jak: podszewka sukienki na chrzest − powinna być wykonana z naturalnej bawełny; zamki błyskawiczne, napy oraz troczki − ukryte tak, by dziecko nie czuło dyskomfort z powodu ucisku lub gryzienia. Warto zastanowić się nad ubrankiem uszytym z naturalnych tkanin, a nie tiulów czy koronek. Ręcznie szyte sukienki z doskonałej jakości bawełny szyje firma ze Śląska – cihosha.pl. Sukienki i szatki do chrztu marki Cihosha są piękną alternatywą dla kiczowatych atłasowych i tiulowych strojów. Są projektowane w krótkich seriach; a sukienka i szatka do chrztu, którą matka chrzestna nakłada na dziecko w trakcie ceremonii, są wymyślone jako komplet. Pakowane w piękne pudełko, w którym całość można przechowywać jako pamiątkę chrztu.

Utrwalone wspomnienia

Warto zastanowić się nad zaproszeniem na uroczystość profesjonalnego fotografa, by ta piękna chwila pozostała na lata. Sesja fotograficzna z rodzicami i chrzestnymi jest też doskonałym prezentem-pamiątką chrztu. – Powinniśmy zadbać, by fotograf, który będzie uwieczniał to ważne wydarzenie miał doświadczenie w pracy reportażowej i do tego z dziećmi. Uchroni nas to przed niepotrzebną szamotaniną w kościele i da gwarancje pięknych zdjęć – poleca Ania Dudek, fotografka prowadząca studio specjalizujące się w fotografii dziecięcej, fotodziecinstwo − Warto sprawdzić, czy fotograf ma zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w kursie dla fotografów i operatorów audiowizualnych prowadzonym przez Kurię Metropolitarną. Będzie wiedział jak zachować się w trakcie uroczystości – dodaje właścicielka fotodzieciństwa.pl.

Bohater dnia

Na koniec zadbajmy o głównego bohatera uroczystości. Ne pozwólmy, by emocje dorosłych zakłóciły jego spokój. Uwaga wszystkich gości skupi się na nim, dlatego nie zapomnijmy o pokoju, w którym będzie mógł odpocząć w trakcie uroczystości ukojony w ramionach mamy. Babcię, dziadka lub chrzestnego namówmy na wyciszający spacer.

Uwiecznienie uroczystości warto zlecić profesjonaliście – będziemy mieć pewność pięknych fotograficznych wspomnień. Sesja w kościele to wydatek rzędu 350 zł. Fotografie autorstwa Anny Dudek, fotodziecinstwo. Chcesz zapytać o zdjęcia chrzcielne, dzwoń tel.: 609773117.

Nie chcesz przebierać dziecka do chrztu w tiule i atłasy, szukasz czegoś ładnego uszytego z dobrej jakości bawełny? Zajrzyj do sklepu internetowego https://www.cihosha.pl. Znajdziesz tam ręcznie szyte sukienki na chrzest, dobrane do kompletu szatki i czapeczki. Wszystko w krótkich niepowtarzalnych seriach. Ceny od 50 zł.

Cały tekst można przeczytać tu: http://magazyn.silesiadzieci.pl/2014_02/